Rowery holenderskie przystosowane są do codziennego poruszania się po mieście. Sylwetka może prezentować się na nich elegancko, dzięki przebywaniu w niemalże całkowicie wyprostowanej pozycji. Jazda w ten sposób jest bardzo wygodna, jednakże tylko na płaskiej powierzchni i nie przez długi okres czasu. Klasy dodaje osłona na łańcuch i tylne koło umożliwiająca przemieszczanie się jednośladem w spódnicy lub sukience, a także zamontowane błotniki.
Rower holenderski – budowa
Rower holenderski jest dosyć masywny i zajmuje sporo miejsca. Również rozstaw kół jest stosunkowo długi, a kierownica ustawiona jest wysoko. Ramę wykonuje się z aluminium, do produkcji starszych modelów używano stali. Wszystkie te aspekty przekładają się jednakże na komfort jazdy.
Rower holenderski – wyposażenie
W wyposażeniu roweru holenderskiego (https://www.goride.pl/holenderki) obowiązkowo znaleźć musi się duży bagażnik. Nóżka często występuje w wersji podwójnej. Tego typu rowery zazwyczaj posiadają również dzwonek i lampkę zasilaną prądnicą. Nie znajdziemy w nich natomiast przerzutek. Najczęściej w rowerze holenderskim stosowane są hamulce bębnowe. Wyróżniają się one dużą trwałością, lecz nagłe zahamowanie w awaryjnej sytuacji może nie być efektywne.