Pedały są jednym z charakterystycznych elementów typowych dla rowerów. Bez nich nie byłaby możliwa jazda rowerem. Za co one odpowiadają i jak działają?
Za co odpowiadają pedały rowerowe
Pedały rowerowe pełnią dwie zasadnicze funkcje w rowerze. Pierwszą z nich jest stanowienie części układu napędowego, w którym są one pierwszym elementem odpowiadającym za przełożenie siły z nóg. Wiąże się ona bezpośrednio z ich drugą funkcją – stanowieniem punktu podparcia dla rowerzysty. Możliwe jest to dzięki ich konstrukcji, która składa się z wałka na którym osadzona jest obrotowa platforma. Wałek posiada połączenie gwintowe, którym łączy się pedały rowerowe z ramieniem korby. Przy pomocy łożysk połączony jest on z platformą, która obraca się wokół osi wałka i umożliwia oparcie o nią stopy w pozycji poziomej do podłoża podczas całego obrotu korbą.
Rodzaje pedałów
Pedały rowerowe występują w dwóch głównych typach, które ze względu na budowę platformy dzieli się na:
- pedały rowerowe platformowe – wyposażone w platformę na której opiera się but. Są to zarówno klasyczne i najprostsze rodzaje pedałów, jak i modele bardziej zaawansowane wyposażone w piny poprawiające przyczepność do bardziej wyczynowej jazdy, np. grawitacyjnej;
- pedały zatrzaskowe – platforma zastąpiona jest mechanizmem zatrzaskowym umożliwiającym wpięcie w niego buta wyposażonego w blok o specjalnym kształcie. Poprawiają one połączenie kolarza z rowerem i zwiększają efektywność pedałowania. Wymagają specjalnego rodzaju obuwia.