Tanie sakwy rowerowe na wycieczki i podróżowanie?

Pewnego dnia w 1884 roku Thomas Stevens opuścił Kalifornię na rowerze rozpoczynając swoją podróż na bicyklu dookoła świata. Spakował torbę na kierownicę ze skarpetami, zapasową koszulą, płaszcz przeciwdeszczowy, który pełnił jednocześnie funkcję namiotu i śpiwora, oraz kieszonkowy rewolwer i złoto. W grudniu 1886 roku stał się pierwszą osobą, która okrążyła świat na rowerze.

Oczywiście, dzisiejsi rowerzyści pakują znacznie więcej sprzętu. Jednak nie zawsze mają wystarczająco dużo złota, żeby kupić odpowiednie wyposażenie jak sakwy rowerowe, koszyki, bagażniki, osłony czy plecaki. Obecnie, aby przewieźć swój sprzęt – ultralekkie namioty czy przenośne kuchenki, specjalistyczne narzędzia rowerowe i wiele więcej – wielu z rowerzystów będzie montować na rowerach sakwy. Są tradycyjnym bagażnikiem rowerzystów od ponad wieku.

Na co zwrócić uwagę?

Jeśli chodzi o dostępne, tanie sakwy rowerowe, wycieczka do dowolnego w miarę popularnego sklepu rowerowego przedstawi niemal nieskończone możliwości w tej kategorii rowerowych akcesoriów. O żadnych sakwach nie można tak naprawdę powiedzieć, że są lepsze czy gorsze od innych. Wprawdzie wskazówkami mogą być opinie sprzedawców czy klientów, ale zawsze należy traktować je z przymrużeniem oka albo zasadą ograniczonego zaufania.

sakwa rowerowa

Oto kilka wskazówek, które pomogą wybrać rozsądnie wytrzymałe, tanie sakwy i cieszyć się nimi podczas podróży jak najdłużej.

 • Tanie sakwy są często skierowane do osób dojeżdżających do pracy i handlarzy, a nie turystów rowerowych, więc warto sprawdzić czy można znaleźć coś, co przynajmniej jest przeznaczone do użytku turystycznego.
 • Lepiej unikać wszystkiego, co polega na zamkach błyskawicznych do zamykania głównej przegrody, ponieważ tanie zamki błyskawiczne mogą się zepsuć. Lepsze rozwiązanie to coś z paskami i klamrami lub klipsami.
 • Prawdziwa tkanina to lepszy wybór niż tani i cienki „wodoodporny” materiał. Sakwy można i tak potem zaimpregnować wewnątrz za pomocą foli lub worków, jeśli to konieczne.
 • Same sakwy to nie wszystko. Dobrze jest zastanowić się nad dokupieniem lub wykonaniem wodoodpornych pokrowców na sakwy rowerowe. Są one w zasadzie wielkimi elastycznymi „czepkami” rowerowymi podobnymi do tych prysznicowych. Zwłaszcza w połączeniu ze skutecznym błotnikiem zapobiegną moczeniu się worków od tyłu.
 • Zestaw do szycia to „must have”, do tego taśma gaffa i opaski zaciskowe. Nie zajmuje to wiele miejsca, a pomoże zaoszczędzić wiele pieniędzy i rozwiązać wiele problemów z podczas nieoczekiwanych zdarzeń w podróży.
 • W niskiej półce cenowej ważna też jest pojemność, która powinna odpowiadać potrzebom pakowania oraz możliwości nietrudnego przymocowania do roweru.
 • Sakwy typu „wszystko w jednym” to prawdopodobnie ostatnia rzecz, jaką powinno się wybrać na wycieczkę. Chyba że są jedynymi, które można dostać.
 • Wprawdzie Thomas Stevens wziął ze sobą tez rewolwer, to jednak chyba lepiej pomyśleć o czymś bardziej legalnym i praktyczniejszym. Gaz?

Tańsze sakwy rowerowe do podróżowania

 • Accent Voyager – ok. 110 zł (plusy – wykonanie, wodoodporność, minusy – tylko 12 litrów).
 • Kross Aqua Stop Rear Pannier – ok. 120 zł (plusy – uniwersalna, pojemność 25 l, prosty montaż).
 • Author A-N471 sakwa boczna na bagażnik – ok.180 zł (plusy – gumowy spód, pokrowiec przeciwdeszczowy w zestawie, ściągacz).
 • Merida Sakwa Pannier 2021 – ok. 170 zł (plusy – 78 l, możliwość demontażu górnej sakwy, pasy z rzepami, minusy – Robert Burneika miałby z nią problemy, gdyby była zapakowana).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *